top of page

  Treba li dijete znati čitati prije nego krene u školu? 

 

Jedno od pitanja na koje roditelji predškolaca često traže odgovor je upravo ovo: „Treba li dijete znati čitati prije nego li krene u 1. razred?“.

Kao učiteljica razredne nastave s višegodišnjim iskustvom rada u 1. i 2. razredu, mogu reći da dijete ne mora znati čitati prije škole. Nastavni plan i program predviđa da se nastavi početnog čitanja i pisanja pristupa kao da su sva djeca nečitači. Nakon pripremnog razdoblja (prva 2-3 tjedna) u rujnu, kreće se s obradom prvog slova da bi se do kraja 1. obrazovnog razdoblja ili najkasnije do kraja siječnja obradila sva slova abecede. Ali isto tako odgovorno tvrdim da će dijete koje u 1.razred dolazi sa znanjem čitanja biti u velikoj  prednosti u odnosu na onu djecu koja tek moraju svladati tehniku čitanja. 

Isto tako važno je objasniti što podrazumijevamo pod pojmom "znati čitati". Da bismo dijete smatrali čitačem ono ne samo da mora poznavati slova, znati pretakati slova  u glasove i obrnuto, već mora i razumjeti pročitani tekst.  

Neka djeca u školu dolaze s razvijenom tehnikom čitanja, a bez razumijevanja cilja čitanja i značenja onoga što čita. Takvo dijete, iako ima razvijenu tehniku čitanja, ne možemo smatrati čitačem. 

Dakle, roditelji ne moraju kod kuće sustavno podučavati djecu čitanju i pisanju, ali ono što svakako trebaju je provoditi (kroz igru i svakodnevnu komunikaciju) aktivnosti i vježbe koje će kod djeteta razviti njegove predčitačke vještine. Isto tako znam da postoje djeca koja rano pokazuju zanimanje za slova. Naravno da takvu znatiželju treba podržati i djetetu, koje za to pokazuje interes, pokazati i podučiti ga čitanju i pisanju tiskanih slova.

O razvoju djetetovih predčitačkih sposobnosti roditelji trebaju početi voditi brigu od 3.godine života.  Međutim, to nikako ne smije biti sustavno tj. mehaničko podučavanje, već mora proizlaziti iz svakodnevnih dječjih aktivnosti i igre te komunikacije s odraslima. Ako se roditelj na primjeren način „bavi“ djetetom u predškolskom periodu: ako s njim razgovara, ako mu čita, širi njegov rječnik i znanje o svijetu oko njega te mu daje dovoljno prilika da i sam aktivno isprobava vještine pričanja, prepričavanja, služenja  knjigama, pisaćim priborom i drugo, tada će to dijete zasigurno razviti i steći potrebne predčitačke i čitačke vještine.

 

Tijekom cijelog predškolskog razdoblja djetetu su potrebne  smišljene aktivnosti koje će ga pripremiti za učenje čitanja u školi. Te aktivnosti moraju poticati razvoj govora i glasovne osjetljivosti (rastavljanje riječi na slogove, uočavanje, pamćenje i stvaranje rime te uočavanje početnog i završnog glasa u riječima).

Kojim bi sve predčitačkim vještinama dijete trebalo ovladati do kraja predškolskog razdoblja, pročitajte u zasebnom odlomku.

bottom of page